Chystám článek o endometrióze. Snažím se použít co nejkvalitnější a nejpestřejší zdroje a dostávám se díky tomu ke spoustě zajímavého materiálu. Mimo jiné, hodně článků o endometrióze spojuje fakt, že souvisí s hormonální nevyvážeností. Knížku Hormony v harmonii společně napsaly gynekoložka Stine Furst a naturopatka a zakladatelka Institutu pro komplementární hormonální terapii, Caroline Fibaek. Chtěly ještě o něco více pomoci svým klientkám i všem ženám, které se léčí na nejrůznějších ženských klinikách.

Knížka může zaujmout ty z vás, které:

 • se v noci často budí a nemůžou znovu usnout
 • trpí stavy úzkosti, podrážděností a iracionálním strachem
 • jsou permanentně unavené
 • mají obrovské výkyvy nálad
 • trpí PMS
 • ztratily chuť na sex
 • nemůžou otěhotnět
 • mají opakovaně cysty, myomy či jiné fibromy
 • mají diagnostikovanou endometriózu
 • mají časté migrény
 • trpí na silnou, slabou či nepravidelnou menstruaci
 • nebo prostě ty, které se dlouhodobě necítí dobře a hledají způsob, jak to změnit

Velmi mě zaujalo povídání o nadledvinkách. Dlouhodobě si myslím, že posílení jater, ledvin a nadledvin má u ženských onemocnění obrovský význam. Nejsem lékař, ani terapeut. Mám jen osobně vyzkoušeno, že podpora těchto orgánů se vždy vyplatí a projeví se především ve zlepšení psychické kondice.

V knížce najdete testy na zjištění jednotlivých typů hormonální nerovnováhy, tipy z přírodní lékárny a také povídání o stravě a bylinkách. Dále recepty, rady na posílení jater, nadledvin či trávení a také přehled laboratorních vyšetření, pomocí kterých můžete zjistit, co se ve vašem těle děje.

V dnešní době má snad každá druhá žena problémy s menstruací, cystami, myomy, PMS, polycystickými vaječníky, obrovskými výkyvy nálad, vznětlivostí, vnitřní nespokojeností, neplodností a mohla bych jmenovat dál a dál. Roste počet žen s endometriózou. V současné době se říká, že jí trpí přibližně jedna z deseti žen v České republice. To je dost velké číslo, nemyslíte?

Všechno se děje z nějakého důvodu, o tom se chci rozpovídat v osobnějším článku o endometrióze, kterou sama mám.

Tuhle knížku doporučuju jako praktického rádce pro všechny ženy, které se sebou chtějí pracovat, chtějí změnit situaci, ve které se nacházejí a které jsou třeba aktuálně naprosto zoufalé.

Není samospasitelná. Ale může vás nakopnout a uklidnit. Nejste na to samy. Hormonální nerovnováha v dnešní době trápí obrovské množství žen.

Pokud cítíte, že by se tenhle problém mohl týkat právě vás, doporučuju ještě knihu Doba jedová 4 – Hormony nebo třeba stránky Kateřiny Burešové.

Já momentálně zkouším kromě ricinových zábalů praktikovat hormonální jógu. Nedávno jsem byla na víkendovém semináři a od té doby sestavu cvičím skoro každý den (za nějakou dobu určitě sepíšu svoje zkušenosti a poznatky a ano, vím, že endometrióza často bývá kontraindikací). Zatím pozoruju znatelný ústup PMS, byť se pár dní před cyklem pořád stávám pološílenou a jak se praví v jednom vtipu: Nepomáhá mi vyjednávání, ani povzbuzení, že bude líp. Nemá smysl se mnou nic řešit. V tu dobu je ze všeho nejrozumnější hodit mi z bezpečné vzdálenosti velkou čokoládu ;-).


Zdroj obrázku:
Pixabay
Grada.cz